Co to jest trychologia?
Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Badanie trychologiczne jest bezinwazyjne i bezbolesne. Trycholog zaczyna swoją pracę od przeprowadzenia obszernego wywiadu na temat problemu z jakim dana osoba się zgłasza. Trycholog ma też do swojej dyspozycji specjalistyczną mikro-kamerę, która działa jak elektroniczny mikroskop, powiększając obraz 250 razy. Badanie mikro-kamerą nazywane jest trichoskopią. Dzięki temu urządzeniu trycholog jest w stanie sprawdzić stan nie tylko skóry głowy i łodygi włosa, ale przede wszystkim stan mieszków włosowych.
Obserwacje, jakie można poczynić na głowie pacjenta dzięki nowemu sposobowi badania, może wykazać wiele tematów, które w tradycyjnym badaniu zupełnie nie są możliwe – na przykład trycholog widzi w jakim stanie są mieszki włosowe, czy są żywe i można je pobudzić do tworzenia włosa (na przykład poprzez mezoterapię skóry głowy), czy raczej są obumarłe i należy zająć się ratowaniem włosów, które jeszcze pozostały pacjentowi lub maskowaniem miejsc w których już nie ma mieszków włosowych (na przykład dzięki mikropigmentacji).
Trycholog w swojej praktyce zawodowej wykorzystuje również do badania lampę Wooda. Lampa Wooda jest często stosowana w diagnostyce skóry głowy. Urządzenie emituje długofalowe promieniowanie ultrafioletowe (UV) nazywane też czarnym światłem lub światłem Wooda. Nazwa lampy bierze się od stosowanego w niej specjalnego czarnego filtra zbudowanego z krzemianu baru z dodatkiem 9 % tlenku niklu, którego pasmo przepustowości wynosi od 320 do 400 nm z maksimum do 365 nm. Na podstawie zjawisk fluorescencyjnych obserwowanych podczas pracy z urządzeniem możemy prowadzić diagnostykę zmian na skórze.
Warto podkreślić, że trycholog zna i może określić przy pomocy badania, ponad 240 różnych problemów zdrowotnych skóry głowy.
Czas badania: 60min
Jak przygotować się do wizyty u trychologa?
Przed badaniem trychologicznym (24h przed) powinniśmy umyć włosy. Nie powinno się też stosować żadnych środków do stylizacji włosów (np. lakier lub żel do włosów).
Jakie są fazy wzrostu włosów?
Fazy życia włosa:
Wiedza na temat faz życia włosa jest niezbędna trychologowi do diagnozowania problemów z nadmiernym wypadaniem włosów. Badając mikro-kamerą skórę głowy i łodygę włosa trycholog określa w jakiej fazie wzrostu są włosy osoby zgłaszającej się do gabinetu. Dzięki badaniu można sprawdzić czy znaczna większość włosów ok.80-90% znajduje się w fazie „anagen” co jest prawidłowe, czy też mamy do czynienia z przewagą innej fazy włosów co będzie wskazywało na określony problem zdrowotny.
Co to jest mezoterapia igłowa skóry głowy?
Mezoterapia to zabieg leczniczy mający na celu poprawę kondycji skóry głowy i łodygi włosa oraz ich regenerację. Metoda ta przeciwdziała wypadaniu włosów.
Mezoterapię igłową skóry głowy wykonuje się bardzo cienką igłą (mającą tylko 1 cm długości). W trakcie tego zabiegu trycholog wstrzykuję w skórę głowy specjalnie dobrany preparat leczniczy.
Zabieg jest bezbolesny, trzeba na niego poświęcić ok. 60min.
Ile zabiegów mezoterapii skóry głowy potrzeba dla osiągnięcia efektu?
To pytanie pada bardzo często, ale niestety nie da się na nie w jednoznaczny sposób odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego w jakiej kondycji są obecnie włosy oraz jaki jest dokładnie problem, z którym zgłasza się dana osoba. W przypadku osób, które tylko chcą poprawić ogólną kondycję włosów, zależy im głównie na zagęszczeniu włosów w celach estetycznych, wystarczające będzie kilka zabiegów. Zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy zgłasza się osoba, która utraciła większość włosów i praca nad odbudową owłosienia na skórze głowy będzie wymagała wielu zabiegów wykonywanych w seriach.
W skrócie można by powiedzieć, że liczba zabiegów jest zależna od tego jak bardzo włosy są już przerzedzone i jaki efekt zagęszczenia włosów chcemy osiągnąć.
Jakich preparatów używacie do mezoterapii skóry głowy?
Do zabiegów mezoterapii używamy najnowocześniejszych preparatów medycznych marki DERMAHEAL, które dzięki zawartości wielu składników aktywnych, rewitalizują cebulki włosów, stymulują krążenie, hamują wypadanie włosów i pobudzają odrost nowych.
Preparat którego używamy - "Dermaheal HL" - został okrzyknięty NAJLEPSZYM PRODUKTEM DO MEZOTERAPII w konkursie Perły Dermatologii Estetycznej 2013 przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.
Skład preparatów to m.in.,
56 aktywnych składników:
Co to jest mikropigmentacja skóry głowy?
Jest to zabieg wykonywany u osób u których nie ma możliwości odbudowania już owłosienia skóry głowy (mieszki włosowe są obumarłe lub nie występują już w danym obszarze w ogóle) lub u osób u których są znaczne przerzedzenia w owłosieniu kwalifikujące się do zamaskowania poprzez mikropigmentację.
Zabieg mikropigmentacji skóry głowy polega na wprowadzaniu specjalnego pigmentu w górą warstwę skóry (za pomocą takiego urządzenia jakiego używają linergistki do wykonywania makijażu permanentnego oraz tatuatorzy do wykonywania tatuażu) w celu zamaskowania ubytków w owłosieniu. Trycholog podczas tego zabiegu wykonuje tysiące „mikro-kropeczek” na skórze głowy, które optycznie mają zagęścić włosy lub imitować krótko ścięty włos.
Adrian Tomaszkiewicz - trychologia | mezoterapia i mikropigmentacja skóry głowy | Poznań
Grunwaldzka 74, Poznań / tel. +48 509 180 160